Milli Eğitim Bakanlığının 26.08.1986 tarih ve 11516 sayılı kurum açma ve öğretime başlama izin yazısı ile, bu gün Trabzon Barosu’nun kullandığı 1 nolu Çömlekçi Mahallesindeki tarihi binada 1986-1987 öğretim yılında Trabzon’da ilk Özel ilkokul olarak eğitim - öğretime açılmıştır.

İlk Kurucusu İbrahim GENÇ ve İlk Okul Müdürü İsmet GÜLTEN’ dir. Özel Candan İlkokulu 1998 – 1999 Eğitim - Öğretim yılında İlköğretim Okuluna dönüştü.

2002 - 2003 Eğitim - Öğretim yılında Özel Candan Eğitim İşletmeleri A.Ş. okulda görev yapmakta olan eğitimciler ve çalışanlardan 6 kişi tarafından devir alındı. 2000 yılından 2008 yılının Ekim ayına kadar Esentepe Mahallesi Taksim Cad. NO:29 adresinde bulunan tarihi binada hizmet veren Özel Candan İlköğretim Okulu, binanın artık yetersiz kalması nedeni ile, Bahçecik Mahallesi, Karaali Caddesinde bulunan 2900 m2 kullanım alanı ve 850 m2 oyun bahçesine sahip olan şu andaki binasına 06.10.2008 tarihinde taşınmıştır.

Özel Candan Eğitim İşletmeleri A.Ş. adına okulun Kurucu müdürlüğünü Faruk GAZİOĞLU yürütmektedir.

Okulda 2 derslikli Anasınıfı  birimi ve İlköğretimle ilgili 16 derslik, Bilgi Teknolojileri dersliği, Fen Bilimleri Labaratuarı, Görsel Sanatlar Atölyesi, Kütüphane, Beden Eğitimi Salonu, Müzik Dersliği, Yabancı Diller Dersliği, Branş öğretmenleri için özel çalışma odaları, modern bir Mutfak ve Yemekhane, Kafeterya, Çok Amaçlı Salonu bulunmaktadır.

Basketbol, Voleybol Sahası ile Masa Tenisi, Badminton spor türlerini her an okul binası içinde yapmak olanakları vardır. Başarıdan başarıya koşmuş Özel Candan Koleji’nin yöneticileri, öğretmenleri ve çalışanları haklı olarak başarılarının gururunu yaşıyorlar. Çünkü Fen Lisesi ve Anadolu Lisesi sınavlarına her yıl üstün başarılar sağlanmıştır.

Bilişim Teknolojileri Olimpiyatlarına katılan 1681 projeden Özel Candan Koleji’nin Türkiye 1.si olması Trabzon adına sevindirici bir sonuç olmuştu. Şiir, kompozisyon, resim yarışmalarında dereceler almıştır.

Sportif etkinliklerde birincilikleri olan okul takımları 2009,2010, 2012.2013 yıllarında kız ve erkeklerde Hentbol dalında Trabzon şampiyonlukları yaşamış ve son iki yılında Türkiye Yarı Finaline kadar yükselme başarıları göstermişlerdir.

Sayılamayacak kadar çok etkinlik yapılmakta olan Candan Kolejinde, Halk Oyunları temel etkinliklerinden bir tanesidir. Satranç, Jenga ve Genel Kültür yarışmaları periyodik olarak düzenlenmektedir.

Sosyal Sorumluluk projeleri uygulayarak çevresi ile bütünleşen “Geçmişi Okuyup, Geleceği Yazan” bir kurum oldu artık. Bütün çalışanları, velileri ve öğrencileri ile bir bütün olarak başarıdan başarıya koşan Candan Koleji için emeği geçen herkese şükranlarımızı borç biliriz.

Özel Candan Koleji, Bahçecik Mahallesi, Alim Sokak, No:5, 61060, Ortahisar/Trabzon © 2015